Egyesületünk célja, hogy segítse és ápolja ahagyományokkal rendelkező népi kultúra fenntartását, a népszokásokmegőrzését, értékeinek továbbvitelét. Gyermektáncházaink által a kisebb korosztályokkal megismertetjük a magyar népzenét, népdalokat és a szilágysági néptánc alapvető lépéseit, amire a nagyobb korosztályoknál építeni lehet a különböző táncrendek oktatását, biztosítva ez által a már működő táncegyüttesek utánpótlását.
2011. december 13., kedd
Luca napi, karácsonyi játszóházban voltunk...
Luca nap - decmber 13
Forrás: kerekito.hu
Szokások és hiedelmek
A Gergely-naptár életbe lépése előtt ez a nap volt a téli napforduló, a világosság kezdete, az év legrövidebb napja és leghosszabb éjszakája, vagyis gonoszjáró nap. Úgy tartották egykor, hogy ezen a napon különösen a boszorkányok rontása ellen kell védekezni, és a gonosz hatalmának megtörésére irányuló varázscselekmények napja is egyben. Néhol ezért fokhagymával rajzoltak keresztet az ólak ajtajára, máshol az állatok fejét kenték be vele és hamut szórtak az istálló elé. Lefekvés előtt pedig az emberek is lenyeltek néhány gerezd fokhagymát.
A középkorban Lúcia a legkedveltebb szentek közé tartozott. Legendájából írók, költők és festők merítettek. Oltalmáért fohászkodtak a vakok és a szembetegségben szenvedők, a földművesek és a különféle kézművesek, de ugyanúgy a varrónők, a párnakészítők és a nyergesek is, mivel valamennyien hegyes szerszámokkal dolgoztak.
Arról, hogy ki volt Luca, eltérőek a vélemények: gyakran azt mondták róla, hogy boszorkány, de azt is hallottuk, hogy szűz volt.
A Luca naptól karácsonyig terjedő időszakban időjárásjóslásra alkalmas praktikákat űztek, ennek a tizenkét napnak az időjárásából következtettek ugyanis az elkövetkező egy évre. Úgy vélték, hogy amilyen az első nap, olyan lesz az eljövendő év első hónapja, amilyen a második nap, olyan a második hónap és így tovább. Ezt nevezik Luca kalendáriumának
Ugyanezt a célt szolgálta a hagymakalendárium is. A hagymát 12 héjra bontották, s rá sót szórtak. Amelyik hagymadarab nedves lett ezután, az évnek annyiadik hónapja lesz esős a jóslat szerint.
A legnevezetesebb népi szokás az úgynevezett Luca székének faragása, melyet 9-féle fából (kökény, boróka, jávor, körte, som, jegenyefenyő, akác, cser, rózsa) készítettek, és szögek helyett bükkfából faragott ékek tartották össze. Alakja egy szabályos ötszög köré írt, öt egyenlő szárú háromszögből készült forma volt. Ezt az ötszög-alakot boszorkányszögnek hívták. A hagyományos Luca széke 13 napig készült, mindennap kellett kicsit faragni rajta, de csak karácsony estéjére volt szabad befejezni. Innen ered a mondás: „Lassan készül, mint Luca széke!” Segítségével a szék tulajdonosa megláthatta a falu boszorkányait az éjféli misén. Aki mások számára láthatatlan tollakat és szarvakat viselt a fején. Ezután a Luca széket el kellett égetni, nehogy rontást hozzon a házra.
Azonban, ha a boszorkányok is meglátták, és üldözőbe vették őt, menekülés közben mákot szétszórva a háta mögött, időben hazaért, hogy elégethesse a széket. A boszorkányoknak közben a mákot kellett felszedegetniük az útról.
Kilenc jámbor,
Bűvös szóból
Luca-széket
Faragok.”
Tilos volt ezen a napon szőni, fonni, varrni, mert azzal bevarrták a tyúkok fenekét egész évre. Tilos volt kölcsönadni bármit is, mert az egy évre elvitte a szerencsét. Nem szabadott sem mosni, sem kenyeret sütni, a betegségeket pedig csak vesszőzéssel lehetett elűzni.
A családunk másik és számomra nagyon kedves hagyománya a Luca búza ültetés. Abból a búzából amit az apukám vet és arat. Ilyentájt mindig megérkezik a kis csomag a hazai búzamagokkal.
Luca napján este, különböző méretű cserepekbe búzát ültetünk. Valóban kikel Karácsonyra. Nagyon szeretem, mert szép dísze az ünnepi asztalnak, mindig állítunk bele gyertyát és szalaggal átkötjük a cserepet. Eddig, még minden évben nagyon sok és zöld volt a búza, tehát örültünk a jövendő bőségesnek ígérkező évnek. A barátaim pedig évek óta várják a karácsonyi asztalukra az általam vetett Luca búzát.
A búza zöldje az adventi remény beteljesülését, fénye a Megváltó érkezését volt hivatott hirdetni, maga a búza pedig az élő kenyeret, Jézust jelképezte.
Száraz körtét várom!
Gelegenye kettő, három.
Ha nem adnak szalonnát,
Levágom a gerendát.
Ha nem adnak hurkát,
Elviszem a Julcsát!
Luca, Luca kitty, kotty, kitty, kotty.
Gelegenye kettő, három.
A fiatalok ezen az ünnepen, sok helyen alakoskodni is jártak. A Luca-asszonynak öltözött maskara vezette a Lucázást, amelynek során a termékenységvarázslathoz szükséges rigmusokat adtak elő. Mondóka kíséretében megpiszkálták a tyúkokat is, hogy jó sok tojást tojjanak.
Ehhez a naphoz fűződik a Luca - cédulák készítése. Az eladó lányok így próbálták megtudni jövendőbelijük nevét. Luca nap estéjén tizenhárom egyforma cédulára felírtak egy-egy férfinevet, aztán galacsinba hajtogatták a papírdarabkákat, s minden nap a tűzbe hajítottak közülük egyet. Tizenhárom nap múlva, karácsonykor kibontották a megmaradt cédulát: amilyen név állt a papíron úgy fogják hívni a férjüket.
2011. november 20., vasárnap
2011. november 14., hétfő
A magyar népdal és népköltészet hete
„Népet csak egészében lehet megismerni.
A nép dalát is csak az érti meg igazán,
Aki ismeri szokásait, ruházatát, ételét
Építkezését, egész életét…”
Kodály Zoltán
2011. november 12., szombat
Márton napi játszóházban voltunk :)
2011. november 7., hétfő
Mire jó a néptánc ?!
2011. október 31., hétfő
Videó
Soha nincs túl korán elkezdeni néptáncolni :)
http://www.youtube.com/watch?v=8eNsVNunW3o&feature=share
Világítás
2011. október 20., csütörtök
Költözünk
2011. október 6., csütörtök
májusi gyerektáncházunk
Zenéltek nekünk: Major Arnold, Antal Krisztia, Szixai Tamás.
2011. október 5., szerda
bemutatkozó

2011. március 15-én megalapítottuk a Táncoska Egyesületet.
Egyesületünk célja az, hogy segítse és ápolja hagyományokkal rendelkező népi kultúra fenntartását, a néphagyományok megőrzését, értékeinek továbbvitelét, gyermektáncházaink által a kisebb korosztályokkal megismertessük a magyar népzenét, népdalokat és a szilágysági néptánc alapvető lépéseit, amire a nagyobb korosztályoknál építeni lehet a különböző táncrendek oktatását, biztosítva ezáltal a már működő táncegyüttesek utánpótlását.
Az előző években a zilahi iskolákban, egy-egy osztály keretén belül történt néptáncoktatás kisebb nagyobb megszakításokkal, különböző oktatók (néptáncos fiatalok) segítségével. Szülők, tanítók és nem utolsó sorban gyerekek kérésének teszünk eleget elindítva az óvodás és kisiskolásoknak szóló néptáncoktatást biztosítva a folyamatosságot úgy a helyszín, mint az oktatókat illetve. Oktatnak az egyesület alapító tagjai Rózsa Róbert és Rózsa Etelka (egykori Terbetés illetve Höcögős táncosok).
Programjainkat heti rendszerességgel bonyolítjuk le, minden szerdán 16.3o-tól óvodásoknak, 17,30-tól kisiskolásoknak a Kálvineumban (Művelődési Ház). Eddigi foglalkozásaink az alaplépések elsajátításával, számtalan gyermekjáték megismerésével, önfeledt játékával telt el. Költségeinket (pl. hangosítás beszerzése, plakátok nyomtatása) a szülők adományai biztosították, a jövőre nézve, további kiadásainkat (pl. zenészek honoráriuma, ruházat varratása) pályázati úton valamint az önkormányzat segítségével szeretnénk megvalósítani.
A néptáncoktatás célja elsősorban nem a színpadi produkció létrehozása, hanem a teljes személyiség kibontakoztatása, komplex készség- és képességfejlesztés, a közösség építése. A gyermekek ismerjék meg környezetük hagyományait és érzelmileg kötődjenek ahhoz, a tanultakat építsék be mindennapi játékukba, tevékenységükbe, a táncot használják önkifejezési formaként.